Pārlekt uz galveno saturu

Mūžībā devies Alfons Spūlis

Tr, 05/08/2024 - 10:57
Alfons Spūlis

Mūžībā devies Alfons Spūlis, pensionēts ilggadīgs Latvijas Jūras administrācijas kuģu kontroles inspektors.
A.Spūlis dzimis 1938.gada 14.aprīlī Preiļu novada Varkavā, 1959. gadā beidzis Ribinskas upju kuģniecības skolu. Vairāk kā 30 gadus strādājis par upju kuģu mehāniķi, kuģu vadītāju, kuģu kapteini. 
No 1992.gada Alfons Spūlis strādāja par Latvijas Kuģu reģistra Tehniskās inspekcijas inspektoru, Latvijas Jūras administrācijas Kuģu tehniskās inspekcijas vecāko inspektoru, Kuģošanas drošības departamenta vecāko inspektoru. Pensionējies 2014.gadā. 
2015.gadā intervijā žurnālam “Jūrnieks” Alfons pastāstīja par savām inspektora darba gaitām un gūtajām atziņām:
“Izveidojot Latvijas Jūras administrāciju, Kuģu reģistrs tika iekļauts tās sastāvā un izveidota atsevišķa Kuģošanas drošības inspekcija. Sākām braukāt un izvērtēt zvejas floti, īpašniekiem naudas nebija, tādēļ mēģināja neko nedarīt, bet inspektoriem „sakārt makaronus”. Cīņa ar kuģu kapteiņiem nereti bija smaga – kaut vai par glābšanas plostiņiem. Plostiņš nepareizi piesiets, bet kapteinis met ar roku – tas taču sīkums! Bet, ja notiek nelaime, plostiņš neuzpeldēs jeb neatvērsies! Inspekciju laikā vienmēr ir jāizvērtē, kas ir būtiski, kas apdraud kuģa un cilvēku drošību. Izpratne jau rodas tikai līdz ar pieredzi. Skaidrs, ka inspektors uz kuģa nav tas cilvēks, kuru sevišķi gaida. Ir jābūt ļoti tolerantam un zinošam. Atklājot trūkumus, ir jāmāk paskaidrot, kāpēc ir būtiski tos novērst, bet tas jādara mierīgi un korekti. Gadās, ka kapteinis vai vecākais mehāniķis nezina, kā problēmu atrisināt. Inspektora prestižs celsies, ja spēsi dot vērtīgus padomus, taču to nekad nedrīkst darīt tā, lai kapteinis vai kuģu īpašnieks justu attieksmi, kas saka – es, inspektors, te esmu galvenais, bet tu neesi nekas! Tikai zinošs un tolerants inspektors var iemantot kuģinieku cieņu. Es to zinu, pa 23 gadiem, kuģus kontrolējot, esmu apēdis suni ar visu asti!” saka Alfons Spūlis.”